"Vészterhes időkben a legnagyobb bűn a tétlenség."

Dan Brown: Inferno

GABO,keménykötés, 2013
A történet: „Keressetek és találtok.”
Ez a bibliai idézet visszhangzik Robert Langdon, a Harvard jeles szimbólumkutatója fejében, amikor felébred egy kórházi ágyon, és nem tudja, hol van és hogy került oda. Arra a morbid tárgyra sincs magyarázata, amelyet a holmija közt eldugva találtak.
Langdon az életéért menekül egy őrült hajsza során Firenzén át, egy fiatal orvosnő, Sienna Brooks társaságában. Csak úgy szökhetnek meg ismeretlen üldözőik elől, hogy Langdon beveti ismereteit a történelmi homlokzatok mögött rejlő titkos átjárókról és ősi rejtelmekről.
Egyedül Dante sötét, monumentális remekének, a Pokolnak néhány sora vezérli őket, amelynek segítségével megfejthetik a reneszánsz legünnepeltebb műveinek – szobroknak, festményeknek és épületeknek – mélyén rejlő kódokat, hogy eljussanak egy kirakós játék megoldásához, melynek révén talán elháríthatják a világot fenyegető félelmetes veszélyt…
A történelem egyik leghátborzongatóbb irodalmi klasszikusa, a Pokol ihletésére született, és díszletei között játszódó mű Dan Brown eddigi legellenállhatatlanabb és leggondolatébresztőbb regénye; lélegzetelállító versenyfutás az idővel, amely már az első oldalon rabul ejti az olvasót, és el sem ereszti a befejezésig.

 
Előzetes

 Mielőtt elolvastam ezt a Robert Langdon könyvet, az Elveszett jelkép volt a kedvencem. Az előtt meg a Da Vinci kód. Lehet hogy mindig az éppen aktuális a favorit? Mert az Inferno letaszította a trónról az eddigi hármat, és magasra állította a mércét a következő könyvvel szemben.

 Elég nehéz írnom erről a regényről, mert nagyon mély, és sok olyan dolgot feszeget, amin nem mindenki szeret gondolkodni. Persze Brown nem feltétlen az az ember, akinek chick-litjei vannak, de szerintem ez az eddigi legsúlyosabb könyve (azok közül, amiket olvastam).
A pokol legsötétebb bugyraiban azok szenvednek, akik erkölcsi válságok idején semlegesek maradtak.

 Az Inferno egy olyan problémával foglalkozik, amiről mindenki tud, ami jelen van nap mint nap, és mégis legtöbbször a tagadást választjuk. Túl sok az ember? Áh, Kínában már úgyis rajta vannak azon, hogy kevesebb embernek legyen gyereke. Nem lesz elég élelem és erőforrás hogy elláson mindenkit? Ugyan már, biztos nem az én három gyerekemen fog múlni. Másoknak öt-hat gyerekük van, akkor nekem miért ne legyen három? Örökbe hiába fogadok, az nem teljesen az én gyerekem. Ne más mondja már meg nekem hogy mekkora családom legyen, és mikor. Kifogások mindig vannak, és mindenkinek megvan a joga ahhoz, hogy családot alapítson, de a közérdek néha háttérbe szorítja az önérdeket.

Ez után a könyv után senki nem tud nyugodtan ülni, szerintem mindenkinek azon pörög az agya, hogy ő mit csinált volna fordított esetben, megnyomná-e a gombot, mi lehet a megoldás, van-e egyáltalán megoldás... Zseniális regény, ami mellett senki nem tud semlegesen elmenni.

Firenze, Il Duomo
Az a jó Brown regényeiben, hogy mindegyik más-más városban játszódik, amit remekül bemutat, és a könyv olvasása közben meghozza a kedvem, hogy Firenzébe, Velencébe, vagy éppen Isztambulba utazzak, de rögtön :) Ráadásul Langdon, mint történelem professzor rengeteg olyan dolgot elmond a városokról, ami még érdekesebbé teszi. Eddig a Da Vinci kód, és Párizs volt a kedvencem, de most már Firenze is felkerült a kedvenc könyves helyszíneim listára :)

A feszített tempó és a gyors problémamegoldás is mindig hozzátartozik a Langdon regényekhez, levegőt sincs ideje néha venni az embernek, csak lapoz és lapoz, és már hajnali két óra van, de csak még két oldalt, csak még egy fejezetet... Ha egyszer belelendülsz, nehezen rakod le.

Firenze, Ponte Vecchio
 Spoiler!

Sajnos a végét nem lehet spoiler nélkül elemezni :) Kíváncsi leszek, hogy a többi kötetekben mi lesz, akkor mostantól fertőzöttnek kell kezelni a világot? Innentől átváltanak a regények akkor sima kalandregényből valamiféle utópikus-posztapokaliptikus-elképzelt világba, vagy a következő könyvben úgy csinálnak majd, mintha ez meg se történt volna, és mindenki ugyanúgy termőképes, vagy felfedezik a gyógyszert, vagy esetleg pont Langdonról derül ki hogy terméketlen, mert családot alapítana.... Ötletem sincs, de kíváncsian várom :)

Spoiler!


Értékelés

Összességében: 10/9

Film-faktor:  10/10 Ha jól emlékszem, már forgatják az Elveszett jelképet, szóval remélhetőleg ez is sorra kerül nemsokára :)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése